اخبار و رویدادها

چرا واکسن نورا

چرا واکسن نورا

واکسن نورا، تنها واکسن نوترکیب صد درصد ایرانی است که مراحل تحقیق و توسعه (پیش بالین) آن در شرکت دانش بنیان پلاسما درمان سرو سپید زیر نظر محققان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) از اسفندماه سال 99 شروع شده است. واکسن مذکور بر پایه آنتی ژن قسمت متصل شونده ویروس کووید ۱۹ می باشد. در مرحله پیش بالین قدرت ایمنی زایی و همچنین سلامت واکسن نورا در حیوان آزمایشگاهی با موفقیت به اثبات رسید. کلیه مراحل ساخت واکسن تحت نظارت کامل و دائم واحدهای کنترل و تضمین کیفیت، مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفته تا از سلامت و اثربخشی واکسن به طور کامل اطمینان حاصل گردد. پس از ارزیابی های کمی و کیفی سازمان غذا و دارو بر روی واکسن نورا و بعد از اخذ مجوز کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت و درمان، کارآزمایی بالینی در سه فاز با موفقیت به پایان رسید. نتایج این کارآزمایی ها حکایت از سلامت، بی خطر  و موثر بودن این واکسن داشت . در افراد واکسینه شده تیتر بالایی از آنتی بادی حفاظت بخش مشاهده شد. در تاریخ 16 اسفند ماه 1400 مجوز مصرف این واکسن صادر و این واکسن به عنوان ششمین واکسن ایرانی وارد سبد واکسیناسیون کشوری شد.
طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی و متخصصین این امر با آغاز پیک جدید ابتلا به بیماری کرونا ، برای تزریق دوز یادآور که شامل دوز سوم و چهارم می باشد بهترین واکسن های مورد انتخاب واکسن هایی هستند که بر پایه پروتئین نوترکیب می باشند از جمله این واکسن ها میتوان به واکسن نورا اشاره کرد  که نسبت به سایر واکسن های نوترکیب دارای مزایای زیر می باشد :
* با افتخار واکسن نوترکیب صد درصد ایرانی
* دارای کیفیت بالا و خلوص 100 درصدی پروتئین نوترکیب
* استفاده ازتکنولوژی پیشرفته در فرایند تولید و تخلیص و فاقد هرگونه ناخالصی
* بدون هیچ گونه عوارض جدی و کاملا بی خطر
* افزایش 92/3% تیتر آنتی بادی  و 94/8% میزان حفاظت بخش در 100%  افراد  با تزریق دوز یادآور که از نتایج فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن به دست آمده است.
* قابلیت مهار سوش های جهش یافته ‌‌ی ویروس کرونا
*  پایداری تیترآنتی بادی حداقل تا 4 ماه پس از تزریق  
نحوه مصرف واکسن نورا:       
به شکل تک دوز نیم میلی لیتر  به صورت عضلانی تزریق می گردد.
 عوارض جانبی احتمالی واکسن نورا چیست؟
 هیچ گونه عوارض جدی در افراد واکسینه شده گزارش نشده  است .سردرد و احساس خستگی و عوارض در محل تزریق از قبیل سفتی و درد در بعضی از افراد مشاهده شده است.  
    
موارد منع مصرف:   
1-  بر اساس مطالعاتی که تاکنون انجام شده و مجوزهای صادره ، واکسن نورا را میتوان به افراد ۱۸ سال به بالا تزریق نمود. بدیهی است تزریق آن به افراد زیر ۱۸ سال پس از پایان مطالعات و تکمیل پایانی و در نهایت اخذ مجوزهای قانونی امکان پذیر خواهد بود.
2-  تزریق واکسن نورا برای افراد با سابقه ی حساسیت شدید (شوک آنافیلاکسی) به هر یک از اجزای سازنده آن ممنوع می باشد.
3-  تزریق واکسن نورا در دوران بارداری و شیردهی تا پایان مطالعات و تکمیل اطلاعات و در نهایت صدور مجوز قانونی ممنوع می باشد.

تداخلات دارویی:
هیچ گونه تداخلات دارویی برای واکسن نورا تاکنون ذکر نشده است.
آیا واکسن نورا بر روی سوش های جهش یافته موثر است ؟
اگرچه تمامی انواع واکسن های کووید ۱۹ که در سراسر جهان مجوزاضطرار دریافت نمودند با تمرکز بر ویروس چینی (ووهان) ساخته شده‌اند اما بررسی ها نشان داد واکسن نورا به میزان قابل توجهی برسویه های جهش یافته از جمله امیکرون بسیار موثر بوده است.

منبع: شبکه سلامت صدا و سیما