اخبار و رویدادها

وزارت بهداشت "قیمت خرید واکسن‌های ایرانی کرونا" را به نصف کاهش داد!

وزارت بهداشت "قیمت خرید واکسن‌های ایرانی کرونا" را به نصف کاهش داد!


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حسین سالم؛ مدیرعامل شرکت تولیدکننده واکسن نورا اظهار کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قیمت خرید واکسن کرونا را از شرکت‌های ایرانی به نصف کاهش داده است!
وی با اشاره به عدم رضایت شرکت‌های تولیدکننده واکسن از این تصمیم وزارت بهداشت، ادامه داد: در زمان بحران کرونا و نیاز شدید به واکسن، دانشمندان و شرکت‌های ایرانی با همت و غیرت و با تکیه بر توانمندی‌های داخلی وارد این عرصه شدند و توانستند در کمترین زمان، باکیفیت‌ترین واکسن‌ها را روانه سبد واکسیناسیون کشور کنند و کشور را از واردات واکسن بی‌نیاز سازند. وجود واکسن‌های ایرانی، با قیمت قابل رقابت با واکسن‌های خارجی سبب شد کشورهای غربی را وادار به کرنش در مقابل این عظمت کند و واکسن‌های خود را که تا قبل از آن با اکراه به کشور ایران صادر می‌کردند، به‌شکل هدیه تقدیم کنند.
وی افزود: در زمان حاضر، با بالا رفتن هزینه‌های تولید و دستمزد در سال جدید و کاهش شدید رقم خرید واکسن کرونا باعث شده است این مبالغ حتی هزینه‌های ساخت واکسن را پوشش ندهد و شرکت‌ها با این قیمت بابت تولید هر دُز واکسن نه‌تنها هزینه‌هایشان پوشش داده نمی‌شود بلکه باید ضررهایی را متحمل شوند.
سالم با بیان اینکه "تاکنون 5 میلیون دُز واکسن نورا تولید شده است"، ابراز کرد: 3 میلیون دز از واکسن‌های تولیدشده توسط  شرکت سرو سپید را وزارت بهداشت خریداری کرده است.
وی اضافه کرد: در مجموعه سازنده واکسن نورا این آمادگی وجود دارد با اتکا به توانمندی‌های داخلی و بدون خروج ارز، ماهانه 3 میلیون دز واکسن نورا تولید و عرضه شود.
مدیرعامل شرکت تولیدکننده واکسن نورا با بیان اینکه این شرکت هم‌اکنون در حال فعالیت برای تولید دو واکسن دیگر است، تصریح کرد: تمرکز این شرکت تنها برای تولید واکسن کرونا نیست و هم‌اکنون دو واکسن دیگر از مرحله تحقیق و توسعه این شرکت عبور کرده است و در صورت تأمین بودجه وارد فاز تولید خواهد شد و این آمادگی وجود دارد تا نیاز کشور را در زمینه واکسن پنوموکوک رفع کند.
منبع: خبرگزاری تسنیم